Hocalı soykırımından Karabağ anlaşmasına

20.11.20 Bugün Karabağ’da anlaşmaya varıldı ve çatışmalar son buldu. Satırlarıma başlarken son derece kırgın ve öfkeli olduğumu söylemek isterim.

HOCALI SOYKIRIMI VE BUGÜN!

Tarihler 26 Şubat 1992’yi gösterdiğinde, Rusların desteği ile Karabağ’ı işgal eden Ermeni güçleri kuşatma altına aldıkları Hocalı’ya girmişti. Bu durum 613 canımızın katledilmesine malolmuştu. 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olan katledilen sivillerin üzerinde ağır işkence izleri vardı. Katliamdan 76’sı çocuk 487 sivil ağır yaralı olarak kurtulmuştu ama hayat boyu, gördükleri işkencenin izlerini üzerlerinde taşıdılar. Rus destekli Ermeniler, 1275 kişiyi o gün esir aldı. Alınan esirlerin 150’sinden bugüne kadar hiçbir haber alınamadı.

Hepsi bu kadar mı? Sivilleri katletmeye alışan Ermeniler, Azerbaycan Ordusu’nun 27 Eylül günü başlattığı operasyona karşılık Azerbaycan’ın, “Berde, Gence, Terter, Beylegan, Ağcabedi, Ağdam ve Goranboy” gibi sivil yerleşim bölgelerini vurdu.

KARABAĞ OPERASYONU VE ANLAŞMA
Tarihler 27 Eylül 2020’yi gösterdiğinde bambaşka bir sabaha uyanmıştık. 92’de zalimce akıtılan kanımızın intikamı alınacak, öz topraklarımıza geri dönecek ve şehitlerimizin kanını yerde koymayacaktık. Heyecanla operasyonu takip etmeye başladık ki Ermenilerin yeni bir alçaklığına tanık olduk! Esir alınan Azerbaycan askerleri alçakça infaz ediliyordu. Biz hiçbir zaman onlar gibi olmadık, esirlere işkence yapmadık, infaz etmedik.
Her neyse…
44 gün süren operasyonlar neticesinde Karabağ’ın %35-40’ını kontrol altına aldık. Aldık almasına da, Hocalı’da katledilen gardaşlarımızın kanı halen ellerinde olan Rusya’nın garantörlüğünde anlaşmayı kabul ettik.
Operayon boyunca; 7 Ermeni savaş uçağı, 185 tank, 26 hava savunma sistemi, 12 radar, 91 çeşitli zırhlı araç, 19 obüs, 147 top bataryası, 72 ÇNRA, 2 elektronik harp sistemi, 450 askeri araç, 4 İHA imha edildi. Bunlar teyitli bilgilerden hesaplanan sayılar. Fazlası var aslında.
Bugün (10 Kasım 2020), Ermenistan yenilgiyi kabul etti. Rusya’da yapılan anlaşmaya göre;
1-) İşgalci Ermeni güçleri 15 Kasımdan önce Kelbecer, 20 Kasım’dan önce Ağdam ve 1 Aralık’tan önce Laçin hattından ve çevresinden çekilecek.
2-) Temas hattı ve Laçin-Ermenistan koridoru, Rus barış gücü kontrolünde olacak.
3-) Anlaşmanın süresi 5 yıl olarak belirlendi. Anlaşma bitimine 6 ay kala taraflardan itiraz gelmezse, anlaşma 5 yıl daha uzayacak.
4-) Nahçıvan ile Azerbaycan arasında ulaşım koridoru açılacak. Ulaşım koridoru Rus barış gücü tarafından kontrol edilecek.
5-) Hocalı ve Hankendi statüsü olmadan Ermenistan kontrolüne bırakıldı.

İnanılır gibi değil! Hocalı ve Hankendi, Ermeni işgaline bırakıldı! Tamam bir zafer kazandık ama kendi toprağımızı işgalci bir güce bırakmak, o gücü orada meşrulaştırmak değil midir?
Düşünün ki Doğu illerimiz Ermeni işgalinde, başarılı bir operasyon yaptık ve operasyon devam ederken anlaşma gereği topraklarımızı düşmana bıraktık! Yahu anlaşma olmasaydı zaten o topraklarıda işgalden arındırmayacak mıydık? Şimdi ne yapacağız, Rusya’nın Ermenistan’ı 5 yıla kadar güçlendirmesini mi izleyeceğiz? Rusya Sözcüsü Peskov, Türkiye’nin bölgede yer almayacağını açıklaması ayrı bir öfkelendirdi beni!

Rusya kim ki bizim topraklarımızda barış gücü olarak görev alıyor. Tamam TSK’nın bölgede barış gücü olması anlaşma açısından etik olmaz ama bu anlaşmaya imza atmak zaten saçmalıktı! Zaferimizi taçlandırmak varken göz bebeğimiz olan Hocalı’yı ve Hankendi’yi soysuz Ermenilere neden bıraktık?

İnanın bir kırgınlık var içimde derin mi derin… İşgalci bir güce anlaşma ile statüsü olmasa da bölge vermek, onu işgalcilikten çıkarmaz mı? Hamile kadınların karnını deşen soysuz Ermeniler, 5 yıl bekleyecek mi? Yoksa Rusya’dan aldığı destekle ordusunu yenileyecek mi?

Neyse dostlar… Yarım kalmış bir zafer olsada, eksik ve hatalarına rağmen yaklaşık 30 yıl sonra büyük bir zafer oldu bizim için. Umarım, Karabağ’ın tamamı işgalden azat edilir.

Gözümün önüne geliyor Hocalı şehitleri, ağlayan çocuklar ve kadınlar…

BAKİ YAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Open chat
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?