İran ve Ermenistan mecburiyetlerin getirdiği ortaklık

İran ve Ermenistan tarih açısından birbirlerine bağlı iki devlet olarak göze çarpıyor olabilir ancak bu ilişkiler Özellikle Sovyetlerin dağılma süreci ile daha çok hızlandı.

Ermenistan’ın Sovyetlere bağlı ekonomisi bir anda kendini kurtlar sofrasında buldu.

Ermenistan hali hazırda Azerbaycan üzerinde devam eden toprak iddiaları varken Türkiye ve Azerbaycan ile arası kötüydü. Bu sebeple iki ülkeyi kendine dışarıya açılan kapı olarak görmeye başladı.

Bunlardan biri Gürcistan diğeri İran ama Gürcistan üzerinde devam eden toprak iddiaları özellikle Rus-Gürcü savaşı sırasında Ermenistan’ın iyi ilişkiler kurma isteğini bozdu. Bu sebeple bir diğer Ülke olan İran’a yöneldi hali hazırda İran zaten izolasyona uğrayan bir ülke konumundaydı bunu fırsat bilen Ermenistan ilişkilerini geliştirmeye devam etti.

İran tarafından bakıldığı zamanda başka sansı yoktu. Ermeni diasporası İran için vazgeçilmez bir seçenekti buna ek olarak Pan-türkizm akımları engellemekte istiyordu. Çünkü ülkesinde azımsanmayacak şekilde Azarbeycan’lı nüfusu vardı bunu isteme sebeplerinden biri de Azerbaycan’ın batı ile ilişkiler kurmaya başlaması ve yanı başında olan Nato.

Ermenistan ise bu ilişkiye ticari yönde bakıyordu. Özellik Orta Asya ve Çin pazarına açılan bir kapı gibi görüyorlardı İran’ı tabii bunun karşılığın da onlar da Batıya açılan kapı olarak görünüyordu İran’a.

Bu ilişkiler Ermenistan ve İran’ın TARIM-ENERJİ alanın da devam etti Ermenistan ürettiği elektriği İran’a satıyordu İran’da Ermenistan’a doğal gaz.

İlişkilerin bu kadar gelişmesi İran için bir kambur oldu filmin sonunda .

Azerbaycan-Ermenistan çatışmaların da açıktan olmasa da Ermenistan’ı desteklemek zorunda kalıyordu ama bunu yaparken ülkede bulunan azınlık nüfusunu kışkırtmaya başladı bu sebepten Azerbaycan ile de zorunlu ilişkiler kurup iki ülke arasın da dengeli bir İlişki izlemek zorunda kaldı. 

Mevcut ilişkilere Genel olarak baktığımız da şunu görüyoruz; dışlanmış bir İran ve mecburiyetlerin getirdiği ortaklık. Bu olayı biraz daha düz bir şekilde baktığımız vakit Yahudi ve Ermeni lobisinin çıkar çatışmaları diyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Open chat
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?