PKK’nın Kuzey Irak’taki Önemli Kampları

Bu bilgiselde terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’ta bulunan kampları hakkında bilgiler verilecektir.


Haftanin-Sinat hattı

Şırnak-Uludere hattının tam karşı noktası. Terör Örgütü PKK bu hat üzerinden Cudi Dağını kullanarak Şırnak Uludere’ye bir çok saldırı gerçekleştirmiştir. PKK’nın Haftanin ve Sinat kampı arasında bulunan küçük kamplarda mevcuttur. Bunlar; Parakh, Nazdur, Keşan, Seraniş, Kamtabu, Kaşure ve Pirbela kamplarıdır. Bu kamplardan en önemli olanı Seraniş kampıdır. Zira bölgedeki üst düzey yöneticiler burada toplanmaktadır. Öte yandan Haftanin kampı, Mahmur kampından sonra drone saldırıları için kullanılan 2. Kamptır. #PençeKaplan ilk önce bu hattı öldürmeye yönelik başlatılmış bir operasyondur.

BTÖ PKK’NIN KANDİL KAMPI

Bu kamp örgütün ana karargâhı hükmündedir. Kamp çevresinde 25 KM aralıklarla irili ufaklı 10 kamp bulunmaktadır. Buradaki faaliyetlerin en önemlisi bazı üst düzey örgüt mensuplarının bulunması ve örgütü buradan yönetmesidir. Coğrafik yapı itibariyle doğal derin mağaraların bulunduğu bu kampta üst düzey örgüt yöneticileri saldırılara karşı burada toplantı ve seminer gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Örgütün askeri eğitim faaliyetleri ve örgütün seçtiği kişilere sansasyonel saldırı teknikleri bu kampta verilmektedir. Kamp, Stinger Füze, Uçaksavar ve Doçkalarla korunmaktadır.

BTÖ PKK’NIN ZAP KAMPI

Örgütün elindeki en ağır silahların, Stinger Füzeleri’nin ve Doçkalarının bulunduğu, askeri ve ideolojik eğitimlerin verildiği büyük kamplardan bir tanesidir. Üs bölgelerimize yapılan EYP’li saldırıların eğitimi terör örgütü mensuplarına burada veriliyor. Örgüt içinde “Ana Karargâh” olarak da adlandırılan bu kampta suikast ve sabotaj eğitimin verildiği bir alan da mevcuttur.

BTÖ PKK’NIN HAKURK VE AVAŞİN BASYAN KAMPLARI

Hakurk Kampı Türkiye-İran-Irak Hattının buluştuğu noktada kurulmuştur. Uyuşturucu trafiği Kandil ve İran üzerinden ilk bu kampa gelmektedir. Ayrıca örgütün kongre kararları da bu kampta alınır. Avaşin Basyan Kampları terör örgütünün kış kampı niteliğinde olup, bu kamplar genellikle mevzi ve barınaktan oluşan küçük kamplardır. Zap Kampı’ndan beslenen bu kampta 80 ila 100 arası silahlı örgüt mensubu bulunuyor.

BTÖ PKK’NIN METİNA VE GARE KAMPLARI

Metina Kampı Hakkari Çukurca’nın tam karşısında bulunan dağlık bölgede bulunmaktadır. Bu kampta eğitim faaliyeti yoktur. Terör Örgütü PKK Türkiye’ye yönelik silahlı faaliyetlerini buradan yönetiyor. Örgütün en üst düzey yöneticileri bu kampı sık sık denetlemeye gelir. Kamp etrafı en ağır silah ve füzeler ile donatılmıştır. Gare Kampı Çukurca-Uludere hattı üzerinde Kuzey Irak’ta kalan stratejik kamplardan biridir. Eğitim, Lojistik destek kampı olarak kullanılır. Haftanin kampına örgüt mensupları bu kamp üzerinden gönderilir. Lider kadro buraya çok az uğrar ancak lojistik olarak çok önemli bir kamptır!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Open chat
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?