Türkiye’nin Geleceği

Türkiye’nin gelecek yıllarda içinde bulunacağı şartları anlamak için mevcut durumunu başarılı bir şekilde çözümlemek gerekiyor.

Bu durum epey karmaşık olsa da dünyanın her tarafında uzman kişiler tarafından yayımlanan makalelerin temel başlıklarını inceleyerek başarılı bir çözümleme yapabiliriz.

Neyse ki, Dünya Ekonomik Forumu’nun internet sitesindeki “stratejik haberalma” bölümü bu uzun ve karmaşık çözümlemede bize epey yardımcı olacaktır.


Bu “stratejik haberalma” bölümünde çoğu ülke için olduğu gibi Türkiye için de ayrı bir başlık açılmış ve dünyanın her tarafında Türkiye hakkında yazılan makaleler tek bir çatı altında toplanmış.

Dahası, bu makalelerin ana başlıklarını anlamamız için bir infografik bile hazırlanmış.

Grafikte görüldüğü üzere Türkiye hakkında yazılan makalelerde en çok öne çıkan başlıklar Future of Economic Progress (Ekonomik büyümenin geleceği) ve Geo-economics (Jeoekonomi).

Makalelerin temelini oluşturan bu konular bize Türkiye ekonomik sathının ve gelecekteki ekonomik durumun Türkiye’nin en önemli konuları olduğunu söylüyor.

Bu ikisinin birleştiği nokta ise Doğu Akdeniz. Bu bölgedeki alan kapma mücadelesinin Türkiye’nin geleceğini etkileyeceği görünen bir gerçek. Peki Türkiye tam olarak ne istiyor? Deniz ticaret yollarının tutulmasını ve oluşturulan alanda güç kullanarak söz sahibi olmak istiyor.

Bu yeni bir şey değil. Bugün ABD donanması deniz ticaret yollarında “jandarmalık” görevini üstlenerek hem paranın kontrolünü sağlıyor hem de bir güç çarpanı oluşturuyor. Türkiye’nin bunu kendi “alanı” içinde yapmak istemesi doğal. Zira bulunduğu bölgede askeri ve ekonomik baskınlığını artırmak için küresel ortam müsait.

Peki Türkiye bunu mevcut durumda yapabilir mi? Her ne kadar küresel siyasi ortam Türkiye’nin “egemen” davranması için müsait olsa da Türkiye elindeki güçle bunu yapamaz. Geçen aylarda Fransa’nın, Mısır’ın ve hatta BAE’nin Türkiye’ye karşı hamle yaptığını gördük.

Türkiye mevcut askeri gücünü sadece konvansiyonel değil aynı zaman modern silahlarla da artırır ise, o durumda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hegemonyasından söz edebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Open chat
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?